Kattbergets badplats från satellit
Satellitbild: (c) Esri, Maxar, Earthstar Geographics, and the GIS User Community

Kattbergets badplats

Betyg: 0.0/5 (0 röster)

  • Vattentemp(satellit):
  • 18.3°C
  • 2026-08-01

Badplats Kattbergets badplats är ett havsbad i Oxelösund i Södermanlands län.

Senast uppmätta temperatur via satellit var 18,3°C uppmätt 2026-08-01.

Inga recensioner av Kattbergets badplats ännu...
Hjälp gärna nästa besökare genom att skriva några rader om badplatsen, finns det toaletter? Är det långgrunt? Finns det brygga eller glasskiosk?
UV-index
23:00
0
00:00
0
01:00
0
02:00
0
03:00
0
04:00
0
Karta/vägbeskrivning till Kattbergets badplats
Kattbergets badplats på kartan
Rapportera vattentemperatur:

Senaste algblomningsrapport

Sammanställning av de 7 senaste dagarna (20260726 - 20260801): Under den senaste veckan har ansamlingar av cyanobakterier observerats ett flertal gånger från sydvästra Östersjön till norra Östersjön, i Finska viken och i södra Bottenhavet, samt vid ett fåtal gånger i Kattegatt, i Öresund, i Skärgårdshavet, i Ålands hav och i norra Bottenhavet. Utfärdat av: M. Karlberg
2026-08-01

Cyanobakterier 2026-08-01

Summering algblomning sju dagar

Källa: Smhi.

Tänk på detta vid algsäsong

• Kontrollera om det finns information som avråder från att bada.
• Bada inte om vattnet är grumligt. Du ska kunna se dina fötter när du står med vatten upp till knäna.
• Låt inte barn leka i närheten av alger som har spolats upp på stranden.
• Håll barn och djur borta från skumbildningar på stranden.
• Bada inte vid kraftigt skum i vattnet, det kan vara algblomning.

Bilder i närheten av Kattbergets badplats

Har du en bra bild från Kattbergets badplats?
Genom att ladda upp en bild intygar du att du äger bilden och att den får visas på allabadplatser.se.

Recensioner av Kattbergets badplats

Inga recensioner av Kattbergets badplats ännu...
Hjälp gärna nästa besökare genom att skriva några rader om badplatsen, finns det toaletter? Är det långgrunt? Finns det brygga eller glasskiosk?
Vad tycker du om badplatsen?

Populära badplatser i Oxelösund

Jogersö Jogersö är en trevlig badplats med långgrunt havsbad som är lämplig för både barn och vuxna. Platsen är dock inte til...
Badplats Stenvik, Oxelösund
Foto: Stenvik
Stenvik Stenviksbadet är ett havsbad med både sandstränder och klippor att sola på. Vattnet är grunt närmast stranden, vilket...
Vivesta Badplatsen Vivesta ligger i Oxelösund i Södermanlands län.
Badplats Femöre, Oxelösund
Foto: Frank Hüncke (www.huencke.de) CC BY-SA 4.0
Femöre Badplatsen Femöre ligger i Oxelösund i Södermanlands län.
Badplats Gästhamnens badbrygga, Oxelösund
Foto: Patrik Nylin CC BY-SA 4.0
Gästhamnens badbrygga Badplatsen Gästhamnens badbrygga ligger i Oxelösund i Södermanlands län.
Kattbergets badplats Badplatsen Kattbergets badplats ligger i Oxelösund i Södermanlands län.

Badplatser nära Kattbergets badplats

Jogersö ⟼ 1.9 km bort
Jogersö är en trevlig badplats med långgrunt havsbad som är lämplig för både barn och vuxna. Platsen är dock inte tillgänglig för personer med funktionshinder och toaletterna är inte så bra. Det finns även motionsspår och husvagn- och tältplatser....
Lastudden ⟼ 2.7 km bort
Badplats Lastudden ligger i Nyköping i Södermanlands län.
Stenvik ⟼ 3.7 km bort
Stenviksbadet är ett havsbad med både sandstränder och klippor att sola på. Vattnet är grunt närmast stranden, vilket gör badplatsen lämplig för familjer med barn. På området finns parkering med plats för husbilar och husvagnar, lekplats för barn,...
Marsviken, Krognäsbadet ⟼ 4 km bort
Badplats Marsviken, Krognäsbadet ligger i Nyköping i Södermanlands län.
Vivesta ⟼ 4 km bort
Badplats Vivesta ligger i Oxelösund i Södermanlands län.
Gästhamnens badbrygga ⟼ 4.6 km bort
Badplats Gästhamnens badbrygga ligger i Oxelösund i Södermanlands län.
Femöre ⟼ 5.7 km bort
Badplats Femöre ligger i Oxelösund i Södermanlands län.
Strandstugeviken ⟼ 5.8 km bort
Strandstuviken är en utmärkt badplats med en långgrund sandstrand, kristallklart vatten, och camping med kiosk. Platsen är perfekt för barn, men vattnet är väldigt långgrunt och det kan vara dyrt att vistas där.
Östersjön, Näsudden ⟼ 7.2 km bort
Näsudden är en badplats med sandstrand, grill och picknickbänkar. Soptunnor.
Näsudden ⟼ 7.7 km bort
Badplats Näsudden ligger i Nyköping i Södermanlands län.
Simma lugnt! Källa för vattenprover och information: Havs- och vattenmyndigheten, användare av sidan och Oxelösunds kommun.
Denna webbplats använder Flickr API men är inte godkänd eller certifierad av Flickr.
This website uses the Flickr API but is not endorsed or certified by Flickr.
Källa för satellitavläst vattentemperatur: Copernicus Sentinel satellit data från European Space Agency.