Eklångens badplats från satellit
Satellitbild: (c) Esri, Maxar, Earthstar Geographics, and the GIS User Community

Eklångens badplats

Betyg: 4.0/5 (2 röster)

Badplats Eklångens badplats ligger i Eskilstuna i Södermanlands län. Eklångens badplats, eller Eklångsbadet, är en riktigt fin badplats med en vacker sjö och bra faciliteter som grill, picknickbord, omklädningshytter och toalett. Det finns både strand och brygga, samt en flotte.

Ingen kvällssol.

Inga recensioner av Eklångens badplats ännu...
Hjälp gärna nästa besökare genom att skriva några rader om badplatsen, finns det toaletter? Är det långgrunt? Finns det brygga eller glasskiosk?
UV-index
01:00
0
02:00
0
03:00
0
04:00
0
05:00
0
06:00
0

Bilder i närheten av Eklångens badplats

Har du en bra bild från Eklångens badplats?
Genom att ladda upp en bild intygar du att du äger bilden och att den får visas på allabadplatser.se.

Recensioner av Eklångens badplats

Inga recensioner av Eklångens badplats ännu...
Hjälp gärna nästa besökare genom att skriva några rader om badplatsen, finns det toaletter? Är det långgrunt? Finns det brygga eller glasskiosk?
Vad tycker du om badplatsen?

Populära badplatser i Eskilstuna

Badplats Sundbyholm, Eskilstuna
Foto: Hangsna CC BY-SA 4.0
Sundbyholm Sundbyholms badplats ligger vid Sundbyholm, nära Sundbyholms slott, vid Mälarens strand. Badplatsen erbjuder badområd...
Mälarbaden Då Mälarbaden har mer än 200 besökare per dag är det att betrakta som ett EU-bad. Mälarbaden är ett attraktivt naturs...
Badplats Vilsta, Eskilstuna
Foto: Hangsna CC BY-SA 4.0
Vilsta Vilsta badplats ligger centralt i Eskilstuna, längs Eskilstunaån, med en sandremsa som kantas av öppna gräsytor. På p...
Badplats Barva, Eskilstuna
Foto: Hangsna CC BY-SA 4.0
Barva Badplatsen Barva ligger i Eskilstuna i Södermanlands län.
Slätviken Slätvikens badplats är en liten och grund insjöbadplats med gräsyta och en kort sandstrand ner mot vattnet. Botten är...
Borsöknabadet Badplatsen Borsöknabadet ligger i Eskilstuna i Södermanlands län.
Ängsholmen Ängsholmen badplats ligger vid Mälaren, strax utanför Eskilstuna och drygt en timmes resa från Stockholm. Här finns e...
Skjulsta Skjulstabadet är en badplats som ligger längs Eskilstunaån, nära gamla ekar och naturskön omgivning. Här finns toalet...

Badplatser nära Eklångens badplats

Sågarsvedet barnkollo, Sotsjön ⟼ 4.2 km bort
Badplats Sågarsvedet barnkollo, Sotsjön ligger i Flen i Södermanlands län.
Ärla badplats ⟼ 6.1 km bort
Ärla badplats ligger strax utanför Ärla vid Hjälmaren i Eskilstuna kommun. Du tar dig hit via en grusväg som leder ner mot stranden.
Åsborgen grusgrop ⟼ 6.5 km bort
Badplats Åsborgen grusgrop ligger i Eskilstuna i Södermanlands län.
Östra Magsjön, Porsuddebadet ⟼ 9.6 km bort
Porsuddebadet är en fin badplats med rent och klart vatten belägen i ett vackert naturreservat. Det finns en toalett och grillplats på platsen och parkering kan vara trångt under högsäsong.
Hosjöbadet ⟼ 11.1 km bort
Hosjöbadet är en vacker och trevlig badplats där man kan njuta av både bad och sol.
Bårsten ⟼ 12.2 km bort
Bårsten badplats är en insjöbadplats med gräsyta, kort brygga och badhytt. En parkering finns cirka 150 meter från badplatsen, och sjön lämpar sig för paddling – det tar ungefär en timme att paddla runt den med kajak eller kanot. Vid vattenbrynet ...
Lännasjön, Merlännabadet ⟼ 13.5 km bort
Merlännabadet är en fin och mysig badplats med en liten sandstrand och en brygga med badstege. Det finns gräs och strand att sitta på och en liten parkeringsplats. Toa och soptunna. Hundar är inte tillåtna och parkeringsplatserna är begränsade.
Barva ⟼ 15.9 km bort
Badplats Barva ligger i Eskilstuna i Södermanlands län.
Visnaren, Talluddebadet ⟼ 16 km bort
Talluddebadet Visnaren är en liten badplats med klart vatten och en lugn strand. Lite dyig botten.
Sjöborgsbadet ⟼ 16.2 km bort
Sjöborgsbadet är en bra badplats på vägen till Stockholm med mysigt långgrunt vatten, välskötta badbryggor och fräsch botten, vilket är bra för barnfamiljer. Det finns fasta grillplatser och parkbänkar med bord samt hytter för omklädnad. Badplatse...
Simma lugnt! Källa för vattenprover och information: Havs- och vattenmyndigheten, användare av sidan och Eskilstunas kommun.
Denna webbplats använder Flickr API men är inte godkänd eller certifierad av Flickr.
This website uses the Flickr API but is not endorsed or certified by Flickr.
Källa för satellitavläst vattentemperatur: Copernicus Sentinel satellit data från European Space Agency.