Hästhultasjön

Betyg: 1.8/5 (6 röster)

Badplats Hästhultasjön ligger i Gnosjö i Jönköpings län.

Inga recensioner av Hästhultasjön ännu...
Hjälp gärna nästa besökare genom att skriva några rader om badplatsen, finns det toaletter? Är det långgrunt? Finns det brygga eller glasskiosk?
UV-index
20:00
0
21:00
0
22:00
0
23:00
0
00:00
0
01:00
0
Karta/vägbeskrivning till Hästhultasjön
Hästhultasjön på kartan
Rapportera vattentemperatur:

Senaste algblomningsrapport

Sammanställning av de 7 senaste dagarna (20250826 - 20250901): Under den senaste veckan har ansamlingar av cyanobakterier observerats ett flertal gånger i södra Bottenhavet, samt vid ett fåtal gånger i Kattegatt, Finska viken, Skärgårdshavet, Ålands hav, norra Bottenhavet, norra Kvarken, Bottenviken, samt i sydvästra, södra, mellersta, och norra Östersjön. Utfärdat av: A. Nylund
2025-09-01

Cyanobakterier 2025-09-01

Summering algblomning sju dagar

Källa: Smhi.

Tänk på detta vid algsäsong

• Kontrollera om det finns information som avråder från att bada.
• Bada inte om vattnet är grumligt. Du ska kunna se dina fötter när du står med vatten upp till knäna.
• Låt inte barn leka i närheten av alger som har spolats upp på stranden.
• Håll barn och djur borta från skumbildningar på stranden.
• Bada inte vid kraftigt skum i vattnet, det kan vara algblomning.

Bilder i närheten av Hästhultasjön

Har du en bra bild från Hästhultasjön?
Genom att ladda upp en bild intygar du att du äger bilden och att den får visas på allabadplatser.se.

Recensioner av Hästhultasjön

Inga recensioner av Hästhultasjön ännu...
Hjälp gärna nästa besökare genom att skriva några rader om badplatsen, finns det toaletter? Är det långgrunt? Finns det brygga eller glasskiosk?
Vad tycker du om badplatsen?

Badplatser nära Hästhultasjön

Sjöarpssjön ⟼ 5.2 km bort
Badplats Sjöarpssjön ligger i Gnosjö i Jönköpings län.
Hären - Välorna ⟼ 5.4 km bort
Gnosjö Strand Camping Välorna är en liten, välskött camping vid en långgrund strand med rena toaletter och trevlig personal.
Töllstorpshallen ⟼ 5.8 km bort
Simhallen i Gnosjö, fin simhall och bastu. Det finns hinderbanor för både yngre och äldre barn och möjlighet till rehab och spa. Anläggningen har även en idrottsarena och många utomhusaktiviteter. Plaskavdelning och stor simbassäng finns tillgängl...
High Chaparral ⟼ 7.1 km bort
High Chaparral Camping är en barnvänlig camping med en skön badplats och anslutning till High Chaparral parken. Fin lekplats för barnen.
Flaten ⟼ 8 km bort
Badplats Flaten ligger i Gnosjö i Jönköpings län.
Albosjön ⟼ 8.1 km bort
Badplatsen är trevlig och det finns gott om gäddor om man vill fiska. Grumligt/lerigt vatten.
Skärvsjö, Sjöbo ⟼ 8.1 km bort
Badplats Skärvsjö, Sjöbo ligger i Gnosjö i Jönköpings län.
Götarpssjön ⟼ 9 km bort
Badplats Götarpssjön ligger i Gnosjö i Jönköpings län.
Sjöbo, Skärvsjö ⟼ 9.6 km bort
Badplats Sjöbo, Skärvsjö ligger i Gnosjö i Jönköpings län.
Bråarpasjön ⟼ 10 km bort
Badplats Bråarpasjön ligger i Gislaved i Jönköpings län.
Simma lugnt! Källa för vattenprover och information: Havs- och vattenmyndigheten, användare av sidan och Gnosjös kommun.
Denna webbplats använder Flickr API men är inte godkänd eller certifierad av Flickr.
This website uses the Flickr API but is not endorsed or certified by Flickr.
Källa för satellitavläst vattentemperatur: Copernicus Sentinel satellit data från European Space Agency.