Mörtsjön, Stugun

Betyg: 5.0/5 (1 röst)

Badplats Mörtsjön, Stugun ligger i Ragunda i Jämtlands län.

Isabelle 2023-07-09
Bred fin badstrand med bra sand på botten. Långgrunt! Perfekt för barnfamiljer och gott om både parkering och plats på stranden. Omklädningsrum som är nybyggda. Utedass.
UV-index
18:00
1
19:00
1
20:00
0
21:00
0
22:00
0
23:00
0
Karta/vägbeskrivning till Mörtsjön, Stugun
Mörtsjön, Stugun på kartan
Rapportera vattentemperatur:

Senaste algblomningsrapport

Sammanställning av de 7 senaste dagarna (20250727 - 20250802): Under den senaste veckan har ansamlingar av cyanobakterier observerats ett flertal gånger från sydvästra Östersjön till norra Östersjön, i södra och norra Bottenhavet, Finska viken, Skärgårdshavet och i Ålands hav, samt vid ett fåtal gånger i Kattegatt, Öresund, Bälten och i norra Kvarken. Utfärdat av: A. Nylund
2025-08-02

Cyanobakterier 2025-08-02

Summering algblomning sju dagar

Källa: Smhi.

Tänk på detta vid algsäsong

• Kontrollera om det finns information som avråder från att bada.
• Bada inte om vattnet är grumligt. Du ska kunna se dina fötter när du står med vatten upp till knäna.
• Låt inte barn leka i närheten av alger som har spolats upp på stranden.
• Håll barn och djur borta från skumbildningar på stranden.
• Bada inte vid kraftigt skum i vattnet, det kan vara algblomning.

Bilder i närheten av Mörtsjön, Stugun

Har du en bra bild från Mörtsjön, Stugun?
Genom att ladda upp en bild intygar du att du äger bilden och att den får visas på allabadplatser.se.

Recensioner av Mörtsjön, Stugun

Isabelle 2023-07-09
Bred fin badstrand med bra sand på botten. Långgrunt! Perfekt för barnfamiljer och gott om både parkering och plats på stranden. Omklädningsrum som är nybyggda. Utedass.
Vad tycker du om badplatsen?

Populära badplatser i Ragunda

Jan Norrman
Foto: Jan Norrman CC BY 2.5
Bomsund, Stugun Badplatsen Bomsund, Stugun ligger i Ragunda i Jämtlands län.

Badplatser nära Mörtsjön, Stugun

Bomsund, Stugun ⟼ 6.8 km bort
Badplats Bomsund, Stugun ligger i Ragunda i Jämtlands län.
Mårdsjön ⟼ 11 km bort
Badplats Mårdsjön ligger i Ragunda i Jämtlands län.
Pölen vid Ammeråns utlopp ⟼ 14.2 km bort
Badplats Pölen vid Ammeråns utlopp ligger i Östersund i Jämtlands län.
Krångede, Öratjärn ⟼ 21.9 km bort
Öratjärn är en trevlig badplats med flera bryggor och en sandstrand, möjlighet till både bad och fiske och tydlig skyltning från vägen. Det finns även omklädningsrum och toalett.
Öratjärn ⟼ 22.6 km bort
Öratjärn är en badplats med flera bryggor. Det finns omklädningsrum och toaletter. Platsen är lugn och avskild. För att komma till tjärnen, måste man köra över en fors och en väg med en tydlig skylt längs vägen. Det finns möjlighet för både bad oc...
Övsjöbadet ⟼ 23.6 km bort
Övsjön är en vacker badplats med fin sandstrand, lekplats, bord och bänkar, brygga och dass. Vattnet är inte långgrunt.
Lillsjöhögen ⟼ 24 km bort
Badplats Lillsjöhögen ligger i Östersund i Jämtlands län.
Övsjöstrand ⟼ 24.7 km bort
Övsjön är en vacker badplats med fin sandstrand och gungor, bord och bänkar, dass och brygga. Även om det inte är långgrunt, är det en familjevänlig strand som är perfekt för simning med barn.
Borgvattnet ⟼ 25.1 km bort
Badplats Borgvattnet ligger i Ragunda i Jämtlands län.
Ammers badplats ⟼ 28.2 km bort
Badplats Ammers badplats ligger i Ragunda i Jämtlands län.
Simma lugnt! Källa för vattenprover och information: Havs- och vattenmyndigheten, användare av sidan och Ragundas kommun.
Denna webbplats använder Flickr API men är inte godkänd eller certifierad av Flickr.
This website uses the Flickr API but is not endorsed or certified by Flickr.
Källa för satellitavläst vattentemperatur: Copernicus Sentinel satellit data från European Space Agency.